Tvoríš si svoj život VEDOME, s Radosťou a v plnom zdraví?

 

Cieľom je zdravie

O holistickom, čiže celostnom prístupe k pacientovi sa čoraz častejšie hovorí aj v takzvanej oficiálnej medicíne, ktorá zatiaľ dosť nesmelo objavuje to, čo východní liečitelia vedeli už odpradávna: Liečiť treba človeka, nie chorobu.

Športom k trvalej invalidite je slogan, ktorý sa neraz naozaj naplní. Hrozilo to aj Janke, ktorá sa ako päťročná začala venovať gymnastike.

Intenzívny tréning prinášal očakávané ovocie v podobe športových úspechov, takže sa zdalo, že je všetko v najlepšom poriadku. Onedlho sa však ukázalo, že pravdou je presný opak.

V dvanástich jej zistili skoliózu, ktorá sa z roka na rok zhoršovala. Lekári krútili hlavami, odporúčali dlhodobé nosenie korzetu, čoraz častejšie spomínali operáciu, dokonca aj invalidný vozíček. Dnes má Janka 25 rokov, chrbtica ju nebolí, skoliotické zakrivenie sa podstatne zmiernilo.

Zázrak? Nie, výsledok dlhodobej, trpezlivej holistickej liečby. “Všetci lekári, s ktorými som prišla do kontaktu, až na jedinú výnimku, boli veľkí pesimisti, stále rozprávali o tom, ako sa to nedá riešiť, aké je to vážne,” spomína si Janka na relatívne nedávnu minulosť. “Len jeden ortopéd ma posmeľoval, že to spoločnými silami zvládneme aj bez korzetu a bez skalpela. Usmerňoval ma, koľko môžem športovať, na rozdiel od mojej vtedajšej trénerky kládol dôraz na kompenzačné cviky. Po čase však zomrel a náhradu som zaňho nenašla.

Chrbát mi často tŕpol od krížov až po lopatky, chorobné zakrivenie bolo viditeľné voľným okom, rozpoznal ho aj úplný laik. Šťastnou náhodou som sa dozvedela o pani Lívii, liečiteľke, ktorá ma hneď pri prvom stretnutí nadchla svojím konštruktívnym prístupom, navyše som cítila aj akúsi duševnú spriaznenosť, hneď som jej plne dôverovala. Nestrašila ma, ani nesľubovala zázraky na počkanie. Povedala mi, ako problém vidí ona, a upozornila ma, že úspech liečby bude závisieť aj odo mňa.”

Komplexný pohľad

“Chrbát odzrkadľuje stav celého organizmu,” vysvetľuje pani Lívia, “prejaví sa na ňom jeho vnútorná nerovnováha. Preto spravidla nestačí venovať sa len príznakom ochorenia – najčastejšie je to bolesť -, treba sa na problém pozrieť komplexne. Samotná chrbtica podľa tradičnej čínskej medicíny prináleží dráhe obličiek a močového mechúra, ktorú treba podporiť z viacerých strán. Využívam na to rozličné druhy masáží, stimuláciu akupunktúrnych bodov prístrojom HAI-HUA, tachyonizované predmety, bylinky, aj kvalitné bioaktívne výživové doplnky, ktoré harmonizujú činnosť ľudského organizmu.”

Skoliotické vybočenie chrbtice doprava v oblasti lopatky a doľava v krížovej oblasti poukazuje na oslabenie dráh žlčníka a hrubého čreva. Keďže oba tieto orgány patria k tráveniu, Janka dostala aj odporúčania týkajúce sa správnej výživy vrátane pitného režimu. Špeciálne pri ochoreniach kĺbov a kostí, ale aj pri mnohých ďalších, je totiž nevyhnutný dostatočný príjem tekutín. Nemenej dôležité je podporiť psychiku pacienta/klienta, naučiť ho zvládať stres, zbaviť sa vnútorného napätia, ktoré sa mnohým ľuďom “ukladá” práve v oblasti chrbtice.

“Výrazný podiel na zlepšení stavu Jankinej chrbtice mala podľa mňa aj terapia tachyonizovanými kryštálmi a diskom a pobyt v takzvanom tachyónovom cocoone,” hovorí pani Lívia. “Energia tachyónov totiž harmonizuje, usiluje sa o návrat zdravotného stavu do normálu. Samozrejme, nejde to zvečera do rána, chce to čas a trpezlivosť.” Janka chodí k pani Lívii pravidelne každý týždeň už poldruha roka.

Okrem očividných priaznivých zmien na chrbtici si pochvaľuje aj silu dôverného vzťahu, ktorý si s pani Líviou vytvorili. Vie, že sa na ňu môže spoľahnúť, rozhovory počas terapie jej odkrývajú mnohé súvislosti, posúvajú ju dopredu. “Pozitívne myslenie je veľmi dôležité,” tvrdí Janka, “terapiu treba prijímať s dôverou a dodržiavať odporúčania, týkajúce sa potrebných zmien v životnom štýle, inak to celé nemá veľký zmysel. Ja som veľmi spokojná a hoci sa môj zdravotný stav výrazne zlepšil, v terapii budem pokračovať. Za posledný rok sa mi napríklad úspešne vyhýbali aj bežné ochorenia z prechladnutia. Len raz som mala taký zápal, na ktorý mi môj praktický lekár odporučil antibiotiká. Keďže on sám využíva aj alternatívne postupy, dohodli sme sa, že to skúsim riešiť pomocou pani Lívie. Ak to nezaberie, vrátim sa po lieky. Nebolo to potrebné…”

Človek v centre diania

Súčasná konvenčná, zaužívaná medicína vníma takzvané alternatívne liečebné postupy ako konkurenciu, ba neraz dokonca ako nekalú konkurenciu. A pritom by mohli úspešne spolupracovať, veď cieľ majú spoločný – vrátiť chorému zdravie. Pani Lívia nemá medicínske vzdelanie, ale má za sebou úspešnú liečiteľskú prax. Využíva viaceré liečebné metódy, ktoré kombinuje podľa individuálnych potrieb klientov. Niekoľko rokov túžila nájsť lekára, s ktorým by mohla konzultovať svoje zistenia, učiť sa od neho, aj dostávať spätnú väzbu. Napokon sa jej to podarilo a dnes veľmi efektívne spolupracuje s internistkou MUDr. Evou Ďurechovou, CSc., ktorá už viacerým svojim pacientom odporučila jej konzultáciu a liečbu. Patrí k nim aj pani Marcela, ktorú už šesť rokov trápi trochu kuriózny, ale o to nepríjemnejší zdravotný problém. Začalo to vcelku nevinnou prácou v záhrade. Dopichala ju akási burina, na rukách sa jej vyhodili pľuzgiere, ktoré boleli, pálili, svrbeli. Postupne sa hojili, v konečnom štádiu sa podobali pľuzgierom od topánok. Napokon uschli, odlúpili sa a zas bolo istý čas dobre. Po čase sa však objavili znova a sprevádzala ich aj celková slabosť, únava. “Ledva som stála na nohách,” hovorí pani Marcela, “ruky ma boleli tak neznesiteľne, že som v noci nemohla spať, cez deň zase nič chytiť do ruky, sotva som sa dokázala obliecť. Čiastočnú úľavu prinášalo iba neustále sprchovanie studenou vodou.” Takéto stavy sa jej opakovali vždy po niekoľkých mesiacoch, pričom intervaly medzi jednotlivými “útokmi” choroby sa nepríjemne skracovali. Spúšťacie mechanizmy boli rôzne – niekedy to bola potravina, inokedy zvýšený stres v práci.

Nie sme konkurencia

MUDr. Ďurechová komentuje tento príbeh zo svojho pohľadu: “Pani Marcelu som prevzala do starostlivosti pred dvomi rokmi. Absolvovala aj kožné a imunologické vyšetrenie, základným zistením bola porucha imunity. Pokúsili sme sa ju riešiť štandardnými liekmi, neskôr homeopatikami. Oboje síce pomohlo, ale zlepšenie bolo len prechodné. Odporučila som jej preto pani Líviu, ktorá uplatňuje komplementárny prístup. Chodí k nej už viac než rok, stále je však pod medicínskou kontrolou. Pravidelne robíme laboratórne testy, naposledy zhruba pred mesiacom. Všetky biochemické parametre boli v norme, ruky má čisté, cíti sa dobre. Z medicínskeho hľadiska teraz stačí raz za pol roka, resp. za rok, urobiť základné laboratórne vyšetrenia a absolvovať kontrolu u imunológa. Medicínsky sme teda nič nezanedbali, postupovali sme lege artis, ako je v rámci diferenciálnej diagnostiky bežné. Každý – lekár aj liečiteľ – si ide svojou cestou, využíva metódy, ktoré najlepšie ovláda, stále však navzájom komunikujeme, sledujeme stav a reagujeme na prípadné zmeny. Pacientovi spravidla vôbec nezáleží na tom, ktorý z liečebných postupov mu v konečnom dôsledku pomohol, preňho je podstatné, že je zdravý. A neraz sa uplatní aj takzvaný synergický efekt – jednotlivá metóda je len málo účinná, ale spojenie viacerých naraz nás dovedie k vytúženému cieľu, ktorým je zdravie. Konvenčná a komplementárna medicína by sa podľa mňa nemali navzájom vnímať ako konkurencia, mali by spojiť svoje sily, možnosti a vedomosti, aby sme pacientovi pomohli.” Pani Marcela je výsledkami nadšená, srší energiou a pripomína, že v zime sa vyrážky síce opäť objavili, ale dali sa spočítať na prstoch. “Netrápila ma ani niekdajšia celková slabosť, cítila som sa síce trochu nesvoja, ale zvládli sme to bez problémov. Stačilo mierne zvýšiť dávky prípravkov, ktoré dlhodobo užívam. Všetky sú, samozrejme, na prírodnej báze, žiadna ťažká chémia s vedľajšími účinkami, ktoré organizmus oslabujú. Verím, že sa raz tohto problému zbavím navždy, všetko nasvedčuje tomu, že sme na dobrej ceste.”

Tri priehrady

Na kožné prejavy sa zvyčajne používajú rozličné mastičky, obklady, kúpele, lieky. Pani Lívia sa aj v tomto prípade usiluje stimulovať oslabené dráhy, najlepšie opäť “frontálnym útokom” zvonku aj zvnútra. “Aj v prípade pani Marcely som aplikovala masáže chrbtice. Masáž, ktorú robím, by sme ťažko mohli jednoznačne zaradiť. Má prvky klasickej aj reflexnej, keď treba, masírujem bankou alebo kryštálmi. Každý masér, či už o tom vie alebo nie, ovplyvňuje nielen svaly, ale aj vnútorné orgány. Účinok sa, samozrejme, zvyšuje, keď na ne pôsobíme cielene a systematicky.” Osobitne dôležité je zaoberať sa aj duchovnými príčinami chorôb, hľadať psychickú harmóniu. “Plne súhlasím s moravským liečiteľom Miroslavom Hrabicom, ktorý hovorí, že naše zdravie má tri úrovne: telesnú, energetickú a duchovnú. Sú to akoby tri nadväzujúce priehrady, pričom fyzická je najmenšia, v strede je energetická a najväčšia je duchovná. Treba s nimi pracovať súčasne, lebo ak sa venujeme len prvým dvom a tú tretiu si nevšímame, ľahko sa pretrhne a zaleje obe menšie. Preto sú súčasťou mojej terapie rozhovory s klientmi. Spoločne hľadáme pomyselný kľúčik k trinástej komnate duše, do ktorej sa oni sami nevedia dostať. Keď sa to podarí, spravidla nájdeme aj spôsob, ako sa natrvalo zbaviť zdravotných ťažkostí a tešiť sa zo života.”

PhDr. Dana Guričanová

Článok vyšiel v časopise Harmonia

 

Viac ako 20 rokov skúseností s klientmi, aj vo svojom živote. Tisícky štúdií prispeli k rozvoju schopností, navnímať a naviesť vás na najkratšiu možnú cestu k vášmu cieľu - uzdraveniu a spokojnému, šťastnému životu. Naučíte sa udržiavať si pohodu a plné zdravie. Pochopíte, ako si tú cestu vyberať.

Lívia Mészárosová 
Terapeutka pre telo i dušu, Intuitívna koučka, Lektorka

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom. Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté. 

www.winwinlife.sk

Eshop s ponukou tachyonizovaných produktov, vďaka ktorým si doplníte a udržiavate svoju energiu. A s ponukou esenciálnych olejov s najvyššími vibráciami na trhu.

 

Články:

 

Referencia:

Jednoducho z malého pesimistu sa stal veľký optimista :-)

Keď som začala k Tebe chodiť, mala som  ťažké obdobie, zdravotné problémy aj psychické. Pomohla si mi veľmi, terapiami aj našimi rozhovormi, ktoré mi pomohli veľa vecí si uvedomiť, veľa vecí zmeniť v mojom správaní. Jednoducho z malého pesimistu sa stal veľký optimista :-). Ďakujem a tiež ďakujem, že si súčasťou môjho života. Teraz sa viem s problémami lepšie vysporiadať, nepodstatné veci hodiť za hlavu a jednoducho sa cítim omnoho šťastnejšia..

 

Andrea Bajčíková

  

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.