Ak očakávanie nahradí VĎAČNOSŤ  a strach nahradí LÁSKA, všetko sa môže stať a aj sa STANE!

Je možné zmeniť našu povahu?

pamäťová stopa.jpg
 
Ako si vytvoriť novú pamäťovú stopu ?

Ako využiť vlastnosti nášho mozgu na zmenu našej reakcie na situáciu ?

Poznáte to? Pri podobnej situácii zareagujeme rovnako ako cez šablónuChceme to zmeniť, snažíme sa, ale naša reakcia sa len vždy zopakuje. Až to nakoniec vzdáme. „Čo mám robiť? Ja už som taký. Mám takú povahu“ a pod. Máme pocit bezmocnosti, obete.

Naozaj sa to nedá zmeniť?

Ako sme si vytvorili našu povahu?

Áno, niečo sme dostali do vienka (no dokonca aj to sa dá zmeniť). Väčšinu našej povahy sme si však vytvorili za asistencie rodičov, učiteľov a ďalších ľudí v našom okolí a nás samotných.

Viete ako vzniká presvedčenie? Poznáte ľudovú múdrosť : „Často opakovaná lož sa stáva pravdou.“ ? Presne tak vznikli naše presvedčenia. Koľkokrát nám naši rodičia opakovali rôzne vety, pravidlá a ich pravdy? Nespočetne-krát nám to „vtĺkali do hlavy“ :-) . Dostalo sa nám to až „do krvi“. Stalo sa to automatickou rutinou, rutinnou  reakciou.  Je treba zmeniť zabehané koľaje, hlboko vryté vzorce.

Prirodzený spôsob fungovania nášho mozgu je cez zmysly. Cez obrazy, zvuky, pocity a hmatové vnemy, chute a vône. Toto je najrýchlejší spôsob komunikácie s mozgom a pamäťou. Práve pomocou zmyslov môžeme najrýchlejšie prepísať pamäťové stopy.

Ešte využijeme jednu vlastnosť našej mysle. Naša myseľ nerozlišuje medzi skutočnou udalosťou, tým, čo si živo predstavujeme a tým, čo sledujeme napr. vo filme a prežívame to. To všetko je pre našu myseľ rovnocenné.

Väčšinou túto schopnosť nevedomky zneužívame – predstavujeme si negatívne varianty a potom sa čudujeme, prečo sa dejú (alebo si myslíme, že sme „jasnovidní“ –pozor, lebo spadneš do bazéna –a už ho tam vidíme –aj skutočne).

Odteraz túto schopnosť našej mysle môžeme vedome využívať vo svoj prospech. Stačí to vyskúšať.

Takže jednoducho a prakticky:

Alebo ako hovorila moja profesorka matematiky, „polopate“ :

Opakovane pozorujete svoju reakciu na obdobnú situáciu. Vaša reakcia sa vám vôbec nepáči, ale neviete, čo s ňou. Je dobré si spätne presne uvedomiť, vypozorovať, ako reagujete. Potom  je dôležité si premyslieť, ako by ste presne mali reagovať. Aká vaša reakcia na danú situáciu by bola pre vás v pohode. Teraz si tú situáciu, ktorá práve prebehla s vašou pôvodnou reakciou, predstavte naživo pomocou všetkých zmyslov znovu. No vložte tam svoju novú verziu vašej reakcie. Áno, predstavte si situáciu s vašou novou reakciou. Čím živšie si to viete predstaviť, tým silnejšiu pamäťovú stopu vytvoríte.

Ak sa vám situácia zopakuje, je veľká pravdepodobnosť, že zareagujete po starom. To je v poriadku. Znovu si predstavte tú istú situáciu s novou reakciou.

Pri niektorej ďaľšej situácii si uvedomíte, že sa „pristihávate“ pri starej reakcii a to už môžete počas diania zmeniť svoju reakciu.

A takto postupne prekryjete starú pamäťovú stopu novou.

A zase platí: nedá sa preskočiť z jedného extrému do druhého a tam zostať.

Treba si postupne vytvoriť nový návyk, novú reakciu na situáciu. A návyk môže byť  trvalý, hlavne ak zistíme, že jeho dôsledky sú pre nás prínosné.

Napísala: LíviaM

Lívia Mészárosová 

Terapeutka pre telo i dušu, Intuitívna koučka, Lektorka

Pomáham svojim klientom pochopiť, ako súvisí ich život a situácie so zdravotným stavom. Spoločne nájsť program na uzdravenie a udržanie ich zdravia prírodnou cestou.Učím klientov vnímať svoju intuíciu, počúvať ju a konať podľa nej.

Výnimočné produkty, ktoré pomôžu lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

Esenciálne oleje Young Living

Vysoká vibračná úroveň esenciálnych olejov Young Living nám dokáže pomôcť zabezpečiť vnútorný pokoj a pohodu, ktoré sú podmienkou udržateľného stavu zdravia a vitality, takmer nezávislého na veku :-) .

Viac informácií:  

www.esencialneoleje.studiolivia.sk

 

Články:

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.